Redskaber og ordninger
Her præsenterer vi de redskaber, som kommunerne kan bruge for at hjælpe flygtninge med traumer og andre mennesker på kanten af arbejdsmarkedet i arbejde:
- Arbejdsevnemetoden er det overordnede redskab, der bruges til at vurdere flygtningens evne til at begå sig på arbejdsmarkedet.
- De midlertidige beskæftigelsestilbud bruges, når flygtningen har behov for opkvalificering eller afklaring i forhold til job eller pension.
- De permanente jobordninger anvendes, når flygtningen ikke kan opnå en ordninær ansættelse gennem opkvalificering eller afklaring.
- Derudover findes der en række øvrige tilbud, der kan understøtte traumatiserede flygtninges beskæftigelse.
Læs mere
På retsinformation.dk og CABI's hjemmeside kan du læse mere om de forskellige beskæftigelsestilbud- og jobordninger.
Du kan finde relevante blanketter på Jobnet og KL's hjemmeside.
Arbejdsmarkedsstyrelsen giver yderligere information om Jobcentrenes indsats for integration.
Redaktion
Dansk Flygtningehjælp, Center for Udsatte Flygtninge
OASIS
Sidst opdateret 16/11/2018